Kemikleri Güçlendirmek: Kolay ve Etkili Kemik Güçlendirici Tavsiyeler

0

Kemiklerin güçlenmesi insanları birçok sağlık problemine karşı korumaktadır. Kemiklerin güçsüzleşmesinde yaşlanma süreci, hareketsizlik ve aşırı kilo gibi birçok etken yer almaktadır. Bu etkenler kemiklerinizin zayıflaması ile birçok probleme yol açabilmektedir. Bu problemin başında ise kemik kırıkları gelmektedir. Bundan dolayı kemik yoğunluğunuza dikkat etmeli ve doğru seviyelerde olmasını sağlamalısınız. Sizlere bu yazımızda Kolay ve Etkili Kemik Güçlendirici tavsiyelerde bulunacağız.

İçindekiler

Kemiklerin Güçlü Olması Neden Önemli

Kemikler dışarıdan bakıldığında sert ve kalın bir doku gibi gözükse de kemikler canlı ve sürekli olarak yapım yıkım sürecinden geçen dokulardır. Yapılan araştırmalarda iskeletimizin her on yılda bir yenilendiği öne sürülmektedir. Kemikler vücudun sağlam bir şekilde ayakta kalmasını sağlayan en önemli etkenlerdir. Aksi halde yaşın ilerlemesi ya da meydana gelen yıkımları gibi meydana gelen sorunları ile birlikte kemiklerin gücünü kaybetmesi vücut direncinizi düşürerek bazı sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Kemikleri Güçlendirmek İçin Ne Yapılabilir?

Kemiklerinizi güçlendirebilmenizin birçok yolu bulunmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus genç yaşlarda kemik yoğunluğunun elde edilmesidir. Çünkü ilerleyen yaşlarda kemik yoğunluğu kazanılması çok zor bir durumdur. Sizler için kemiklerinizi güçlendirecek yolları listeledik.

Kemikleri Güçlendirmenin Yolları

  • Kalsiyum Tüketimi: Kemiklerin büyük bir bölümü kalsiyumdan oluşmaktadır. Vücudun kalsiyum ihtiyacının büyük bir bölümü kemikler üzerinden karşılanmaktadır. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda kemiklerinizin güçlenmesi için kalsiyum tüketimi oldukça önemlidir.
  • D Vitamini Alımı: D vitamini kalsiyum emilmesi ve kemiklere çekilmesi başta olmak üzere birçok sürecin kontrolünde görev almaktadır. Ayrıca D vitamini kemik erimesi ve diğer kemik hastalıkları riskini azaltma da büyük bir pay sahibidir.
  • Protein Alımı: Yanlış bilinenlerden birisi de protein almanın kemikleri zayıflattığıdır. Kemikler içerisinde canlı hücreleri barındırmaktadır. Kemik sağlığınız açısından yeterli ve verimli miktarda protein almak oldukça önemlidir.
  • Egzersiz Yapmak: Kemiklerinizin güçlenmesini ve yoğunluğunun artmasını istiyorsanız egzersiz yapmak son derece önemlidir. Hareketsiz bir yaşam tarzından ise fiziksel aktivitelere yönelik bir yaşam sürmek sağlığınız açısından da sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Kemikleri Güçlendirici Besinler

Kemiklerinizi normal fiziksel aktiviteler ve dışarıdan alınan vitaminler ile güçlendirebileceğiniz gibi besinler ile güçlendirmenizde mümkündür. Kemiklerinizin güçlenmesi için içerisinde vitamin ve mineral barındıran doğal ve besleyici besinler tüketmeniz gerekmektedir. Bu besinler; Ispanak, kemik suyu, balık ürünleri ve kefir başta olmak üzere birçok besinden faydalanabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.