Hormonlar ve Fitness

0

Hormonlar, canlılar gelişimi ve vücudun işleyişi bakımından önemli bir etkiye sahiptir. İnsanların gerek sağlığını gerekse spor hayatını doğrudan etkilemektedir. Hormonlar aynı zamanda fitness içinde oldukça önemli bir terimdir. Sizler için fitness için önemli hormonları listeledik
Fitness için gerekli ve etkilenen hormonlar;

  • Büyüme Hormonu (GH)
  • Östrojen
  • İnsülin
  • Kortizol
  • Testesteron

İçindekiler

Büyüme Hormonu (GH) Nedir? Görevleri Nelerdir? 

Büyüme hormonu bilindiği üzere vücudun tüm dokularına etki göstermektedir. Vücutta büyüme yeteneği olan hücreleri harekete geçirerek büyümesini saplayan bu hormonun aynı zamanda birçok etkisi de bulunmaktadır. Büyüme hormonu hücrelerin yenilenmesi, amino asit tutulması ve protein yıkımının azaltılmasında da son derece önemli bir rol üstlenmektedir.  Bunların yanı sıra kemiklerin büyümesi, kasların gelişmesi, kan şekerinin artması ve protein sentezi görevini de sağlamaktadır.

Testosteron Hormonu Görevleri Nelerdir? 

Testesteron hormonu genellikle erkeklik hormonu olarak adlandırılmaktadır. Bu hormon erkeklerde daha çok bulunsa da kadınlarda da belirli seviyede mevcuttur. Erkeklerde cinselliği düzenleyici bir etkiye sahiptir. Erkeklerde sakalların çıkması, vücutta tüylenme, boy uzaması, ses kalınlaşması ve kasların gelişimi açısından büyük bir rol oynamaktadır. Testesteron seviyesi yüksek olan kişilerin günlük ve spor hayatında başarılı olabilmesi yüksektir.

Östrojen Hormonu Nedir, Görevleri Nelerdir?  

Östrojen hormonu genellikle kadınlık hormonu olarak adlandırılmaktadır. Bu hormon kadınların yanı sıra erkeklerde de bulunmaktadır. Fakat kadınlar için oldukça önemli bir hormondur. Kadınlarda boy uzamasını, adet döngüsünü, göğsün gelişmesini sağlayan bu hormon hamilelik döneminde de oldukça aktif bir rol almaktadır.

Kortizol Hormonu Nedir, Görevleri Nelerdir? 

Steroid hormonlar arasında yer alan Kortizol, vücutta birçok işlemi düzenlemektedir. Genellikle stres problemi yaşayan insanlarda oldukça sık rastlanılmaktadır. Vücudun Kortizol salgılaması fiziksel ve zihinsel olarak strese cevap niteliğindedir. Bu yüzden stres hormonu olarak da adlandırılmaktadır.

İnsülin Hormonu Nedir, Görevleri Nelerdir? 

Pankreasta yer alan beta hücrelerinden salgılanan İnsülin hormonu vücuttaki en önemli hormonların başında gelmektedir.  Kanda yer alan şekeri hücrelerin içerisine taşıyarak enerji olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Bu şekilde kanda ki şeker düzeyinin dengeli bir şekilde sağlanmasında büyük bir rol oynamaktadır.

Fitness’ın Hormonlar Üzerindeki Etkisi

Fitness, vücudumuzda bulunan hormonların çalışmasını etkilemektedir. Hormonların doğru çalışması ise sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Yapılan egzersizler vücudumuzun salgılamış olduğu büyüme hormonunu etkileyerek daha hızlı büyüme ve gelişme göstermemize neden olmaktadır. Bunun yanı sıra diğer hormonları da tetikleyerek kas gelişimi ve vücudun rahatlamasında da büyük bir etkisi bulunmaktadır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.