Spordan Sonra Yemeğe Saldırmamak İçin 5 İpucu

0

Düzenli spor yapmanız metabolizmanızın hızlı bir şekilde çalışmasına dolayısıyla daha çabuk acıkmanıza neden olmaktadır. Peki, bu açlık durumun sizleri zorladığı anda nasıl başa çıkabilirsiniz. Spordan sonra bastıran yoğun açlık hissi bilimsel olarak kanıtlanmış bir olgudur. Fakat spor sonrasında hamburger, patates kızartması, pizza ve ekmek gibi besinleri tüketmek istemiş olduğunuz vücudu elde etmenizde önünüze set olacaktır. Yakmış olduğunuz kaloriler sizlerin bu besinleri yiyeceğiniz anlamına gelmemektedir. Bu durumun önüne geçebilmeniz için bazı hususlara özen göstermeniz gerekmektedir. Sizler için 5 uzman önerisini listeledik;

İçindekiler

1-Egzersizle yaktığınız kalori miktarını iki kere düşünün

Yapılan araştırmalarda kişilerinden yemeklerden aldıkları kalori miktarını küçümsediği ve spor sırasında yaktıkları kaloriyi abarttıkları gözlemlenmiştir. Besinlerden almış olduğunuz kalori ile spor yaptığınızda harcamış olduğunuz kalorinin iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Bu sizlerin hem sağlığı hem de kas gelişimi açısından oldukça önemlidir. Tüketmiş olduğunuz besinin kalorisini küçümseyerek egzersizlerde kalori harcamaya devam etmeniz sizleri başarıya götürecektir.

2-Kendinize sorun: Gerçekten aç mıyım?

Spor yaptıktan sonra kendinize sormanız gereken ilk soru “Gerçekten aç mıyım?” sorusudur. Bu soruya kesin olarak evet cevabı vermeden yemek yemek için harekete geçmeyin. Genellikle sporcuların en büyük yaptığı hatalardan birisi susuzluk hissinin açlık hissi ile karıştırılmasıdır. Bundan dolayı spor yaptıktan sonra su ihtiyacınızı karşılayarak kendinize tekrar bu soruyu yöneltin.  Su günlük hayatın vazgeçilmezleri arasındadır. Doğru ve yeterli su tüketimi ayrıca sizlerin daha sağlıklı olmanızı sağlayacaktır.

3-Düzenli beslenin

Gün içerisinde çok az ve çok fazla yemek yemek sağlığınız açısından oldukça risklidir. Bu aynı zamanda sporda zorlanmanıza da neden olmaktadır. Bu krizleri önlemek için kesinlikle yeterli ve düzenli seviyede beslenmeniz gerekmektedir. Sporcular için gerek kas yapımında gerekse sağlıklı yaşama açısından düzenli ve dengeli beslenme en önemli etkenler arasında yer almaktadır. Bunu bir diyetisyen eşliğinde sağlayabilir ya da kendi bünyenize göre bir sistem oluştabilirsiniz.

4-Egzersiz programınızı gözden geçirin

Egzersiz planı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus beslenme saatlerinizdir. Beslenmenizden uzun bir süre sonra egzersiz yapmanız sizleri daha aç bir hale getirecektir. Bunun yanı sıra egzersiz yapmadan hemen önce beslenmeniz ise sizleri daha hantal bir hale getirecektir. Bunun için beslenme saatlerine oldukça dikkat etmeniz ve özen göstermeniz gerekmektedir.

5-Egzersize bakış açınızı değiştirin

Egzersizi kas yapmaktan ya da zayıflamaktan ziyade sağlığınız için bir fiziksel aktivite olarak görmeniz sizlerin daha çok motive olmasını sağlayacaktır. Bunu sağladığınız takdirde başarıya hem daha aç bir şekilde hem de daha çabuk bir şekilde ulaşmış olacaksınız.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.