Sporun Kalp Üzerindeki Etkileri

0

Bilindiği üzere kalp sağlığı için spor yapmak oldukça önemlidir. Düzenli ve dengeli bir şekilde yapacağınız egzersizler yalnızca kalori yakmanıza yardımcı olmamaktadır. Bunun yanı sıra kasların biçimlenmesi ve kalbin korunmasında da oldukça önemli bir rol üstlenmektedir. Sizlere bu yazımızda sporun kalp üzerindeki etkileri ve ne gibi faydaları olduğu konusundan bahsedeceğiz.

İçindekiler

Egzersiz Yapmak Kalbimize Fayda Sağlar Mı?

Vücutta bulunan tüm kaslar gibi kalp de düzenli yapılan fiziksel aktiviteler sayesinde güçlenmektedir. Kardiyovasküler zindeliğinizin koruyup gelişmesi aynı zamanda kalp kasınızın vücudunuza oksijen içeriği zengin kan pompalanmasını sağlayacaktır. Kan akış hızının artması aynı zamanda kalbinize yardımcı olmanın da bir yoludur. Normal ve verimli düzeyde yapacağınız egzersizler sizleri kalp hastalıkları ve kalp krizi riski gibi birçok problemden uzaklaştırmaktadır. Aynı zamanda güçlü bir kalbe sahip olmak fiziksel ve psikolojik olarak da sizlere olumlu bir etkide bulunacaktır.

Sporun Kalp Üzerindeki Etkisi

Sporda, kuvvet antrenmanı olarak adlandırılan direnç antrenmanlarının da kalbe faydası çoktur. Uzun süreli yapılan direnç eğitimleri, kan basıncının düşmesinde sizlere fayda sağlayacaktır. Direnç eğitimi aynı zamanda kas olgunlaşmasında da büyük bir rol oynamaktadır. Bu ise sizlerin daha fazla kalori yakmanızı ve sağlıklı kiloya ulaşmanızı sağlayarak kalbinizin daha sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır.

Spor sırasında aktif kas gruplarının sayısı artacağından oksijen gereksinimi de oldukça fazla olacaktır. Bundan dolayı yeterli oksijen miktarına sahip alanlarda spor yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca spor yapılırken vücut ısısının da belirli bir oranda tutulması gerekmektedir. Soğuğa ve sıcağa karşı kendinizi koruyarak normal ve verimli bir şekilde spor yapmanızı önermekteyiz. Bunları uygulamanız hem kendi sağlığınız açısından hem de kalp sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Kalbin Hipertrofisi

Belirli aralıklar ile yapılan antrenmanların vücutta bıraktığı etki birbirinden farklı olmaktadır. Bu egzersizin çeşit ve yapılış tarzına göre farklılık göstermektedir. Yapılan güç ve hız antrenmanlarında kalp kaslarında hipertrofi görülmektedir. Dayanıklılığa yönelik antrenmanlarda ise ventrikül kavite hacminde artış görülmektedir.

Yapacağınız antrenman ve egzersizlerde kalbinize zarar verecek şekilde güç ve hız tüketiminde bulunmanız sizlerin sağlığı açısından oldukça tehlikelidir. Verimli ve yeterli düzeyde sporunuzu yapmanız ise sağlığınız açısından sizlere fayda sağlayacaktır. Sağlığınızın yerin olmasını istiyor ve spor yapıyorsanız bunu belirli bir düzeyde kendinizi rahatlatacak şekilde yapmalısınız.Bu iki ayrımı dikkatli bir şekilde analiz ederek sporunuzu yapmanız sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.