Kramp Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0

Sporcuların en çok yaşamış olduğu problemlerden birisi de kramptır. Daha önce bir kas krampı yaşamış iseniz bunun ne kadar acı ve zor bir durum olduğunu bilirsiniz. Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte birçok kişi spora yönlenmekte ve kas krampı problemleri yaşamaktadır. Sizlere bu yazımızda Kramp Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Konusundan bahsedeceğiz.

İçindekiler

Kramp

Kaslar hareketleri sağlamak amacıyla kasılıp gevşemektedir. Bu sırada kasılan kas gevşeme evresine geçmeyerek tekrardan kasılır ve beyin kaslarına gevşeme sinyalini gönderemez tam bu esnada ise kramp meydana gelir. Vücutta istemsiz bir şekilde gerçekleşen kas kasılmaları kramp ile karıştırılmamalıdır. Kramplarda orta dereceli ağrının yanı sıra kılcal damarlarda yırtılmada meydana gelmektedir. Bu krampın derecesine bağlı olarak değişmektedir. Kramplar genellikle arka ayak kasları, ön ve arka bacak kasları, el, kol ve karın kaslarında görülmektedir.

Kramp Sebepleri Nelerdir?

Kramp sebeplerini ikiye ayırabilmek mümkündür. Bunlardan ilki elektrolik ve hidrasyona bağlı bozukluklar diğeri ise kas ve sinir ile ilgili bozukluklardır. Bu iki sebep krampın ana nedenleri olarak gösterilse de birçok etkene bağlı olarak da kramp gerçekleşebilmektedir. Bunun tam teşhisi için uzman bir doktordan yardım almanız gerekmektedir. Sizler için krampa yol açan olan bazı sebepleri listeledik;

İşte Kramp Sebepleri;

  • Elektrolit Bozukluğu
  • Hidrasyon Bozukluğu
  • Sıvı Kaybı
  • Alkolizm
  • Hiportoidizm
  • Böbrek Yetmezliği
  • İlaçlar
  • Gebelik ve Menstrüasyon
  • Uzuv Yaralanmaları
  • Yüksek Aktivite

Yukarıda belirtmiş olduğumuz sebeplerin yanı sıra darbeler, kazalar ve bazı hastalıklarda krampa neden olabilmektedir. Bunun tam teşhisinin uzman bir doktor tarafından yapılması ve tedavi edilmesi sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Kramp Tedavisi

Çoğu Kramp kaslarının belirli bir müddet kasılmasından sonra gevşeme ile son bulmaktadır. Kramp esnasında yaptığınız işe son vererek kaslarınızı esnetmeye çalışmanız sizleri biraz zorlasa da krampın daha erken geçmesine neden olacaktır. Eğer esnetemeyecek kadar çok ağrı yaşıyorsanız kramp bölgesine yapacağınız bir masaj da krampın geçmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra sıcak su ile birlikte kramp bölgesinin ovalanması da kasların gevşemesini sağlayan bir başka etkendir. Kısa sürekli krampları hızlı bir şekilde tedavi etmek istiyorsanız uzman bir doktor tarafından kas içine yapılan ilaçları deneyebilirsiniz.

Krampları Önlemek İçin

Krampları önlemek için egzersiz öncesinde mutlaka ısınma hareketi yapmanız gerekmektedir. Kasların gerilmesi ve uzatılması kas kasılmalarını önlemektedir. Bunların yanı sıra gebelikte sıvı ve elektrolit dengesinin sağlanması, yaz aylarında susuz kalmamak, potasyum miktarı zengin besinler tüketmek, kanınızda ki magnezyum ve sodyum seviyelerini takip etmek kas kasılmalarının önlenmesinde sizlere yardımcı olacaktır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.