Tavuk yemekten sıkılanlara 5 Alternatif Protein Kaynağı

0

Eski tarz vücut geliştirme yiyecekleri herkes tarafından bilinmektedir. Bu yiyeceklerin tüketilmesi ise bir süre sonra sıkıcı bir hal almakta ve insanları bıktırmaktadır. Tavukta vücut geliştirme yiyecekleri içerisinde en çok tercih edilen besin ögelerinden bir tanesidir. Bu besine alternatif olabilecek ve içerisinde protein barındıran birçok besin yer almaktadır. Sizlerde vereceğimiz öneriler ile beslenme programınızı düzenleyebilirsiniz. Daha önce tavuk etinin zararları üzerine bir yazı hazırlamıştık ona da bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

İçindekiler

Yoğurt

Yoğurt, içerisinde barındırmış olduğu aktif kültürler sayesinde birçok sporcu tarafından tercih edilerek alternatif besin olarak tüketilmektedir. Ayrıca yoğurt içerisinde bol miktarda protein barındırmaktadır. Alternatif bir besin olarak tercih edeceğiniz yoğurdu salatanıza ya da yulaf ezmenize katarak tüketebilirsiniz. Özellikle ev yapımı yoğurtlarda yağ yakıcı olan CLA da fazla miktarda bulunmaktadır. Ayrıca yoğurt sizlerin günlük protein ihtiyacınızı da karşılayacaktır.

Chia Çekirdeği

Chia Çekirdeği son dönemlerin en popüler yiyecekleri arasında yer almaktadır. Chia Çekirdeği genelde tatsız ve hafif lezzet verici özelliğe sahiptir. Chia Çekirdeğini yoğurt, yulaf, salata, tavuk ve balık gibi birçok besinle birlikte kullanılmaktadır. 100 gramında yaklaşık olarak 17 gram protein bulunmaktır. Ara öğün olarak kullanmanız içinde oldukça uygun bir besindir.

Fasulye

Fasulyeler içerisinde yüksek oranda lif barındırmasının yanı sıra ayrıca içerisinde yüksek oranda da protein bulundurmaktadır. Günümüzde birçok fasulye çeşidi bulunmaktadır ve bu fasulyeyi istediğiniz şekilde kullanabilmeniz mümkündür. Bir kap fasulyenin içerisinde yaklaşık olarak 20 gram protein bulunmaktadır. Fakat sürekli tek bir protein kaynağından beslenilmemesi gerekmektedir.  Fasulyenin yanı sıra mercimek gibi bitkisel protein kaynakları da kullanılmaktadır.

Yumurta

Yumurta herkes tarafından bilindiği üzere çok zengin bir protein kaynağıdır. Yüksek kalitede ve zengin miktarda kalori içermesi yumurtaların birçok sporcu tarafından kullanılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda kolay pişmesi ve maliyetinin ucuz olması da çok kullanılmasının etkileri arasındadır. Bunların yanı sıra yumurta içerisinde BCAA amino asidi içermektedir. Yumurtayı haşlayabilir, yağda kızartabilir ve tam tahıllı ekmek ile birlikte tüketebilirsiniz.

Whey Protein

Whey protein çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Whey protein peynir altı suyunun işlenmesi sonucu üretilmektedir. Whey protein gerek fiyatı gerekse pratikliğinden dolayı oldukça çok tercih edilmektedir. Porsiyon başı ücreti olarak yaklaşık 2-3 TL gibi bir ücret ile sizlerin iyi bir şekilde protein almanızı sağlamaktadır. Whey protein tozunu istemiş olduğunuz yiyecek ile birlikte tüketebilirsiniz. Burada dikkatli olmanız gereken en önemli husus yeteri kadar kullanmaktadır. Aşırıya kaçılması bazı sağlık problemlerine yol açabilmektedir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.