Set Aralarında Ne Kadar Dinlenmeliyim?

0

Güç, dayanıklılık ve hipertofi için dinlenme kavramı oldukça önemlidir. Egzersiz yaparken hedefinize daha kolay ve verimli bir şekilde ilerlemek istiyorsanız set aralarında muhakkak dinlenme vermeniz gerekmektedir. Bu dinlenme hem kaslarınız için hem de kendi sağlığınız için oldukça önemlidir. Peki, dinlenme nasıl verilmeli ve bu süreçte ne yapılmalıdır. Sizlere bu yazımızda Set aralarında ne kadar dinlenmeliyim? Konusundan bahsedeceğiz.

İçindekiler

Set Aralarında Dinlenme Süresi Önemli mi?

Set egzersizlerde belirli grup haline getirilmiş ve tekrarlanan çalışma metoduna verilen isimdir. Dinlenmeden kastımız ise iki set arasında geçirilen boşlukta ki süredir. Peki, setler arası dinlenme neden bu kadar önemlidir, gelin beraber bakalım. Set sırasında yapmış olduğunuz çalışmalarda kaslarınız kasılmaktadır. Set arasında ise bu kaslar gevşemektedir. Bu süreç içerisinde sürekli olarak kasılan ve gevşeyen kaslar zarar görebilmektedir. Bu zararı önlemek amacıyla çok fazla gevşemeye ve kasılmaya mahal vermeden dinlenme süresinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu sizlerin hem kas gelişimi hem de sağlığı için oldukça önemlidir.

Gün İçin Dinlenme Süreleri

Gün içerisinde tercih edilen egzersizler genellikle az tekrar ve çok ağırlık planına dayanmaktadır. Gün içerisinde belirlemiş olduğunuz çalışma düzenine bağlı olarak set aralarında dinlenmeniz gerekmektedir. Bu dinlenme sürelerini genellikle 2 ile 5 dakika arasında tutmanız gerekmektedir. Bura dikkat etmeniz gereken en önemli husus 5 dakikalık süreye yaklaştıkça daha az tekrar yapmanız ve daha fazla ağırlık denemekten kaçınmanız olacaktır.

Kas Kütlesi İçin Dinlenme Süreleri

Olgun ve gelişmiş kaslara ulaşmak istiyorsanız, kas kütlesi için dinlenme sürenize oldukça özen göstermeniz gerekmektedir. Yapacağınız egzersiz sonrasında dinlenmenizi kendine göre ayarlamanız gerekmektedir. Set aralarında ise esneme çalışması yapmanız kaslarınızın gevşemesini ve bir sonraki set için hazır olmasını sağlayacaktır.  Olgun ve verimli kaslara erişmek istiyorsanız verimli set tekrarları arasında 1 dakikalık dinlenme molası verebilirsiniz.

Tam Dinlenme, Tamamlanmamış Dinlenme Kavramı

Dinlenme verilmesinin en büyük nedeni güç kazanılmak istenilen egzersizlerden sonra kasların ve sinir sisteminin tam olarak dinlenilmesinin ve toparlanmasının sağlanmasıdır. Bu duruma tam olarak dinlenme denilmektedir. Hipertrofi ve dayanıklılık amaçlı yapılan setlerde verilen dinlenmelerde ise kas üzerinde yapılan baskıyı biriktirmek yani dinlenme tamamlamadan tekrar egzersiz yapmak tamamlanmamış dinlenme kavramını ortaya çıkarmaktadır. Bunun yapılmasının sebebi ise kasların toparlanmamasının sağlanarak kaslar üzerindeki baskının artırılmasıdır. Bu durum yeterli ve verimli bir düzeyde yapılmadığında bazı problemlere yol açmaktadır.

Set Arası Dinlenme Süresi

Belirli bir egzersiz programında ilerliyorsanız, vereceğiniz dinlenmelerde kaslarınızı rahatlatıcı şekilde olmalıdır. Kendinizi çok zorlamayacak ve aşırı efor sarf etmeyeceğiniz egzersizlerde set arasında 1 dakikalık dinlenme verebilirsiniz. Bu kaslarınızın daha iyi gelişmesini ve olgunlaşmasını sağlayacaktır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.