Koşu Bandı Mı Yoksa Dışarıda Koşu Mu?

0

Günümüzde insanlar azalan parkurlar ve kötü hava koşulları nedeniyle koşu bandını tercih etmektedir. Koşu bandının popülerlik kazanması ile birlikte birçok kişi zararlı olup olmadığı ve nasıl kullanıldığına dair araştırmalar yapmaktadır. Şehirleşme ve artan otomobiller insanları doğadan uzaklaştırarak evlerde spor yapmaya itmektedir. Bu ise gün geçtikçe koşu bandına olan rağbeti artırmaktadır. Sizlere bu yazımızda koşu bandının avantajları ve dezavantajları ile önerileri detaylı bir şekilde açıklayacağız.

İçindekiler

Koşu Bandı İyi Mi? Kötü Mü?

Kötü hava şartları ve sağlık problemleri nedeniyle evde koşu bandı kullanılması uygundur. Fakat sağlıklı ve güzel bir hava şartında yaşam sürüyor iseniz sağlığınız açısından dışarıda fiziksel aktivitelerde bulunmak daha uygun olacaktır. Bunun en büyük sebeplerinden birisi ise sağlanan oksijendir. Bu durumu kendi yaşam standartlarınızı değerlendirerek karar vermeniz gerekmektedir.

Koşu Bandının Avantajları

Koşu bandının en büyük avantajlarından bir tanesi sizlere her zaman antrenman yapma olanağı sağlamasıdır. Dışarıda antrenman yağamayacağınız ya da bir heves ile antrenman yapma isteği geldiği anda koşu bandını pratik bir şekilde kullanabilmeniz mümkündür. Dışarıda koşu yapamamanız halinde evde koşu bandını kullanmak sizlere büyük avantaj sağlayacaktır. Sizler için koşu bandının avantajlarını listeledik;

İşte Koşu Bandının Avantajları;

  • Her Zaman Antrenman Yapma
  • Kontrollü Egzersiz Yapma
  • Çeşitli Antrenman Standartlarına Olanak Sağlar

Koşu Bandının Dezavantajları

Koşu bandının avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlar sizlerde bazı sağlık problemlerine de yol açabilmektedir. Bunun için ilk olarak belirli bir düzen içerisinde çalışmanız eğer sağlık probleminiz var ise doktor kontrolünde hareket etmeniz gerekmektedir. Koşu bandının yeterli ve verimli düzeyde kullanılması sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Sizler için koşu bandının dezavantajlarını listeledik;

İşte Koşu Bandının Dezavantajları;

  • Normal Koşu Formunun Bozulması
  • Sakatlık Riskinin artması
  • Daha Az Kas Çalışması

Koşu Bandı İçin Öneriler

Koşu bandı bazı sporcuların belirli aralıklarda ihtiyaç duydukları bir spor aletidir. Bu nedenle koşu bandının önerilmemesi mümkün değildir.  Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus yapmış olduğunuzun antrenmanının uzun bir süresinin koşu bandında geçirilmemesidir. Dışarı da yapmış olduğunuz koşu ile koşu bandında geçirmiş olduğunuz süreyi dengelemeniz gerekmektedir. Bu sporcunun fiziksel özelliklerine ve antrenman kapasitesine bağlı olarak değişmektedir. Yeteri ve verimli düzeyde koşu bandını kullanmanız hem kas gelişiminiz açısından hem de sağlığınız açısından oldukça önemlidir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.