Sadece Spor Yaparak Kilo Verilebilir Mi?

0

Spor yapmanın kilo verme süreci içerisinde etkili bir araç olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Peki, spor kilo vermede tek başına etkili midir? Sorusu birçok kişinin ortak merak konusu haline gelmiştir. Sporun yanı sıra kilo vermenizi sağlayacak ve sporun yanında kilo vermenizde etkili olacak birçok husus bulunmaktadır. Tüm bu husus ve etkenlere dikkat ederek istemiş olduğunuz kilo hedefine doğru ilerleyebilmeniz mümkündür. Sizlere bu yazımızda Sadece Spor Yaparak Kilo Verilebilir Mi? Konusundan bahsedeceğiz.

İçindekiler

Egzersiz ve Adaptasyon

Egzersiz ve adaptasyon ikilisi sizlerin spor yapmanızı sağlayacak ve kolaylaştıracak olan temel iki etkendir. Bedenimiz yoğun olarak yapmış olduğunuz fiziksel aktiviteler ile birlikte kalori yakım ve yönetiminde oldukça başarılıdır. Yoğun aktiviteler de vücut çoğu zaman enerji tüketimini azaltarak halsizliği önlemekte ve vücudun dayanıklı bir şekilde ayakta kalmasını sağlamaktadır. Bu konuda uluslar arası birçok platformda araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmaların sonucunda ise egzersiz ve adaptasyonun birbirinden ayrılamaz bir bütün olduğu tespit edilmiştir.

Tek Başına Egzersiz ve Kilo Verme

Egzersiz ve kilo verme hususunda birçok platformda araştırmalarını sürdürmüştür. Bu araştırmalar üzerinden bir örnek vermek gerekirse, egzersiz yapan ve yapmayan menopoz sonrasında 320 kadın üzerinde yapılan araştırmalarda bir yıl boyunca egzersiz yapan kadınların egzersiz yapmayan kadınlara oranla yaklaşık olarak 1.8 kilo verdiği ayrıca vücuttan 2 kilo yağ oranının kaybolduğunu tespit etmişlerdir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta egzersizin yanı sıra beslenme düzenine önem verilmesidir.

Egzersiz ve Kalori Yakım Miktarı

Vücudun ayakta kalabilmesi için yüksek miktarlarda enerjiye ihtiyacı vardır. Bunun üzerine birde egzersiz eklenince vücut günlük hayatta almış olduğu enerjiden daha fazlasını talep etmektedir. Bu nedenle sadece egzersiz ile yağ yakmayı ve kalori düşürmeye hedefleyen insanlar bilinçsiz bir şekilde hareket etmiş olacaklardır. Egzersizin yanı sıra beslenme ve uyku düzeninizde kalori yakımın da oldukça etkilidir. Sadece egzersiz yapmanız sizlerin istemiş olduğu oranda kalori yakmanızı sağlamamaktadır. Bunun yanında beslenme düzeninize de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yaktım Yedim Yanlışı

İnsanlar genellikle diyet yaparken aç oldukları dönemde bir bahane arayışına girmektedirler. Bunu yaptıkları egzersiz karşılığı kendilerini bir ödüllendirme metodu olarak görmekte ve aşırı kalori içeren besinler tüketmektedir. Bu örnek genellikle görülen ve bilinen bir örnektedir. Yapmış olduğunuz egzersiz ve diğer fiziksel aktiviteler ile birlikte yaktığınız kaloriler sizlerin fazla besin tüketeceğiniz anlamına gelmemektedir. Aksine daha çok kalori yakmayı ve daha çabuk kilo vermeyi hedefliyorsanız yaktım yedim yanlışından uzaklaşmanız gerekmektedir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.