Kas Kaybı (Atrofi) Rehberi

0

Kas kaybı aynı zamanda atrofi olarak da adlandırılmaktadır. Kas kütleleri insanların sağlıklı bir yaşam oluşturması için çok önemli bir etkendir. Kas kütlelerinin sağlıklı olabilmesi için ise kas yıkımı hususu oldukça önemlidir. Sizlere bu makalemizde Kas Kaybı (Atrofi) dair detaylı bilgi aktarmaya çalışacağız.

İçindekiler

Kas Kaybı Yıkımı Nedir?

            Kas kaybı birçok faktöre bağlı olarak vücudun katabolik faza geçerek kas kütlesini metabolize etmesine denmektedir. Sonuç olarak ise kas yapısının ağırlığının azalmasına yol açmaktadır. Kas yıkımı birçok neden ile meydana gelebilmektedir.

Tüm hücreler gibi kas hücreleri de yapım ve yık reaksiyonları göstermektedir. Hücreler bu reaksiyonlar sonucunda zarar görmekte, yavaşlamakta ve yıkım olaylarına maruz kalmaktadır. Bu durumda ortaya katabolizma yıkımı çıkmaktadır. Katabolik olaylar, kas hücrelerinin yapı malzemesi için kullanmış olduğu protein moleküllerinin parçalanması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Kas Kaybı Sebepleri ve Alınacak Önlemler

            Makalemizde kas yıkımının tanımından bahsetmiş ve kas yıkımına neden olacak sebeplere göz atmıştık. Kas yıkımlarının giderilmesi ve çözüme ulaşılması da bu nokta da oldukça önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız kas yıkımının önlenmesi ve tedavisi için bazı hususları bilmeniz gerekmektedir. Bu hususlardan bir tanesi de kas kaybı sebepleridir. Sizler için kas kaybına neden olan sebepleri listeledik;

İşte Kas Kaybı Sebepleri;

  • Kötü ve Yetersiz Beslenme: Kötü beslenme kas kaybı açısından en başta gelen etkenlerdir. Yetersiz kalori almak ve kötü beslenme düzeni oluşturmak kaslarınızın zamanla yıpranmasına ve zedelenmesine yol açmaktadır.
  • Metabolik ve Mental Stres: Stres, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Fakat buradaki ortak nokta vücudu zayıf düşürerek kas kaybına neden olmasıdır. Metaboli ve Mental olarak adlandırılan stres vücudun halsizleşmesini, kasılmasını ve kasların zedelenmesine neden olmaktadır.
  • Az ya da Fazla Egzersiz Yapmak: Egzersiz yapmak kas kütlesinin oluşmasında ve onun korunmasında büyük bir etkendir. Fakat yanlış bir egzersiz programı seçmek kaslarınızın yıpranmasına neden olacaktır. Egzersizinin ne çok yoğunlukta ne de az olarak yapmamanızı, düzenli ve sabit bir program üzerinde ilerlemenizi tavsiye ederiz.
  • Kötü Uyku Düzeni: Uyku insan sağlığı ve dinçliği açısından en önemli etkenlerden bir tanesidir. İdeal uyku saatlerinde uykuyu tercih etmek ve kaliteli bir uyku uyumak sizlerin sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Ayrıca kas gelişimi, yenilenmesi ve onarımı açısından da uyku oldukça önemli bir kavramdır.

Kas Kaybı İçin Diğer Etkenler

            Yukarıda belirtmiş olduğumuz sebeplerin yanı sıra kas kaybına neden olan birçok sebepte yer almaktadır. Bu sebepleri başında ise yaş, ciddi hastalıklar, hamilelik süreci ve kas yıkımı meydana getirebilecek darbeler yer almaktadır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.