Yoga Nedir? Faydaları Neler? (Yeni Başlayanlar İçin Yoga)

0

Yoga birçok insan için günümüzde oldukça çok tercih edilen eylemler arasında yer almaktadır. Ayrıca sosyal medya araçları içerisinde de isminin en çok duyulanlar arasında bulunduğu rahatlıkla görülebilmektedir. Sizlere bu yazımızda Yoga Nedir? ve Faydaları Neler?  gibi soruları cevaplamak ile Yogaya Yeni Başlayanlar için birçok detayı aktarmaya çalışacağız.

İçindekiler

Yoga Nedir?

Yoga kelimesi Hintçe bir kelimedir. Hintçe yeug kelimesinin kökünden gelmektedir. Bu kelime aynı zamanda birleşme veya katılım anlamına gelmektedir. Yoga tarihine bakıldığında yaklaşık olarak 1000 yıl geriye gitmemiz ve Hintlilerin yaptığı beden ve beyin egzersizlerini bilmemiz gerekmektedir. 1900’lü yıllarda ise yoga kendisini yavaş yavaş Amerika da ve daha sonrasında ise Avrupa da hissettirmiştir. Günümüzde ise birçok ülke içerisinde bu uygulama yer almaktadır. Yoga, duruşlar ve nefes odaklı iki temel etken üzerine kurulmuştur. Aynı zamanda içerisinde birçok teknik içermekte ve pek çok kişiye hitap etmektedir.

Yoganın Faydaları

            Yoganın çok eski tarihlere dayandığından ve çok eski bir uygulama olduğundan makalemizde bahsetmiştik. Yoganın bunca yıl ayakta kalmasının en büyük nedeni ise birçok kişiye hitap etmesi ve bir rahatlama olarak görülmesidir. Yogayı tercih edenler denge ve esnekliği geliştirme ve stres ve anksiyeteyi azaltma gibi birçok alandan yararlanmaktadır. Bunları detaylı bir şekilde sizlere açıklayacağız.

Denge ve Esneklik Geliştirme

Denge ve esneklik insan sağlığı açısından oldukça önemli iki temel etkendir. Özellikle ilerleyen yaşlarda denge mekanizması yıprandığından birçok probleme yol açmaktadır. Esneklikte yine aynı şekilde denge ile doğru orantılı şekilde değişim göstermektedir. Bu iki temel etkeni iyileştirme ve geliştirme aşamasında yoganın etkisi çok büyüktür. Yoga gerek denge mekanizmasının korunmasında gerekse esneklik kazanmada sizlere oldukça çok yardımcı olacaktır.

Stres ve Anksiyeteyi Azaltma

            Yoga genellikle stres ve anksiyeteyi azaltma amacıyla yapılmaktadır. Günümüzde çevremize de bakıldığında birçok insanın suratının asık, stresli ve mutsuz olduğunu görmekteyiz. Birçok kişi ise bu sorunun çözümü ve psikolojinin iyileşmesi için yogayı tercih etmektedir. Yoga bir düşünce ya da meditasyon olarak da düşünülebilir. Yapılan araştırmalarda ise stresi ve anksiyeteyi büyük oranda azalttığı görülmektedir.

Yogaya Yeni Başlayanların Bilmesi Gerekenler

            Yogaya yeni başlayanlar keyifli bir deneyim yaşayabilir. Yoga yukarıda bahsettiğimiz faydaların yanı sıra birçok insan için; dayanıklılık ve güç artışı, daha iyi odaklanma, stres ve sinir yönetimi gibi pek çok sorunun giderilmesi için tercih edilmektedir. Bedenin mental yorgunluğunu atmak isteyen birçok kişi sakatlık riski olmayan yogayı tercih etmektedir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.