Deri Çatlakları Nedir? Nasıl Geçer?

0

Deri çatlakları bilindiği üzere deri üzerinde yer alan izler ve orta derinin gerilerek bağ dokusunu yıpratması sonucu oluşan problemlerdir. Zarar gören bu deri dokusu iyileşme süresinden sonra tamamen eski görüntüsüne ulaşmayabilmektedir. Kimi insanda bu izler çok belirgin bir halde olsa da kimi insanda daha silik ve görülemeyen bir yapıya sahiptir.

İçindekiler

Deri Çatlakları Neden Olur?

Deri çatlakları en çok aşırı kilo alımında meydana gelmektedir. Genellikle hamilelerin göbek bölgesinde, vücut geliştirme sporu ile uğraşanlarda ve hızlı bir şekilde kilo vermiş olanlar da görülmektedir. Deri çatlakları anlaşılacağı üzere hızlı değişen vücut hacmine yani kilosuna bağlı olarak gerçekleşmektedir. Fitness ve body gibi vücut geliştirme gibi sporlarla uğraşan birçok kişide deri çatlama problemini görebilmeniz mümkündür. 

Vücut Geliştirme ve Deri Çatlaklıkları

Vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişilerde görülen deri yırtılmaları ve çatlakları aynı zamanda hızlı bir şekilde kilo alan kişilerde görülmektedir. Vücut geliştirmeye yönelik olarak çalışan gençlerde sıklıkla bu problemin yaşanmasının temel sebebi kasların genç yaşta daha hızlı bir şekilde hareket etmesi ve olgunlaşmasından kaynaklıdır. Özellikle doping olarak adlandırılan streoid kullanan kişilerde deri üzerinde yırtık ve çatlakları rahatlıkla görebilirsiniz. Medya ve iletişim kanallarında görmüş olduğunuz vücut geliştirme modellerinde deri çatlaklarını görememenizin en büyük nedeni bu çatlakların önlenmesi amacıyla krem sürülmesidir. Ayrıca deri yırtılması ve çatlakları kişiden kişiye değişim göstermektedir. Elastik bir cilt yapısına sahip olan kişilerde bu çatlaklar daha az görülürken vücudu sıkı olan kişilerde ise daha belirgin bir yapıya sahiptir.

Deri Çatlakları Nasıl Geçer?

Vücudunda deri çatlakları olan herkesin ortak merakı haline gelen deri çatlakları geçer mi? Sorusunun günümüzde fazlaca cevabı bulunmaktadır. Medya ve iletişim kanallarında deri çatlağının giderilmesine dair birçok kimyasal ve bitkisel ilacı görebilirsiniz. Fakat genellikle bu ürünlerin işe yaramadığını da belirtmeliyiz. Deri çatlaklarını giderebilmek ve güzel bir vücut görünümüne sahip olmak istiyorsanız lazer tedavisini tercih edebilirsiniz. Lazer tedavisi meydana gelen deri yırtıklarının ve çatlaklarının giderilmesinde oldukça başarılı bir yöntemdir. Bunun yanı sıra özel ve devlet hastanelerinde yer alan cildiye doktoruna başvurarak yırtığın ya da çatlağın derecesi ve iyileşme süreci hususunda kesin ve net bir bilgi edinebilirsiniz. Doktorunuzun sağlamış olduğu tedavi yöntemi ile de deri çatlağı veya yırtığı konusunda başarıya ulaşabilmeniz mümkündür. Ayrıca deri üzerinde bulunan çatlaklar çok belirgin ve rahatsız edici değilse pek fazla kafaya takılacak bir hususta değildir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.