Kilo Vermek İçin Doğru Uyku Düzeni

0

Uyku doğru beden kitlesine ulaşabilmeniz için kilo kontrolünde önemli bir rol oynamaktadır. Birçok kişi uyku kilo verdirir mi? Ya da çok uyumak kilo aldırır mı? Gibi sorular sormaktadır. Kilo kontrolünde metabolik durum, beslenme ve egzersiz yer aldığı gibi uyku düzeninin de büyük bir etkisi vardır. Zira yaşamımızın neredeyse üçte birini uykuda geçirmekteyiz. Sizlere bu yazımızda Kilo Vermek İçin Doğru Uyku Düzeni konusundan bahsedeceğiz.

İçindekiler

Uyku Neden Önemli?

            Uyku insan bedeninin dinlenmesi ve dinç hale gelmesi açısından büyük bir etkendir. Yapılan fiziki aktiviteler ve yaşanan psikolojik gelişimler ile birlikte yorgunlaşan beyin ve bedeninin belirli oranda dinlenerek yenilenmesi gerekmektedir. Burada uykunun önemli bir payı vardır.

Uyku ve Kilo Verme

Uyku vücudumuzun sağlıklı olabilmesi için oldukça önemli bir etkendir. Uyku asıl olarak beyin fonksiyonlarını direk olarak etkilemekte ve bedeninin yenilenmesi için büyük bir rol üstlenmektedir. Tabi bu durum sadece uyku ile yeterli kalmamaktadır. Sizlerin uyku düzeni aynı zamanda hormonlarınız ve normal yaşantınıza göre değişiklik göstermektedir. Durum böyle olunca kilo vermek isteyenlerin uyku düzenlerine oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Uykunun ve hareketsiz bir bedenin obezitenin bir parçası olduğu unutulmamalıdır.

İşte Uyku ve Kilo Vermede Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  • Hormonlar: Beden içerisinde belirli görevleri sağlayan hormonlar uyku düzeni ve kilo verme açısından oldukça hassas bir etkendir. Büyüme hormonunuzu düzenli bir şekilde takip ederek ideal uyku düzenine sahip olmanız kilo verebilmeniz açısından oldukça önemlidir.
  • Açlık Hissi: Açlık hissi uykusuzluğu tetiklemektedir. Bu ise insanları gece vakitlerinde yemek yemeye sevk etmekte ve dolayısıyla kilo almalarına neden olmaktadır. Bunun önüne geçebilmeniz için uyumadan önce meyve tüketmeniz açlık hissinizi bastırarak rahat ve kaliteli bir uyku çekmenizi sağlayacaktır.
  • Uyku Düzeni: İdeal uyku düzeninde hareket etmeniz kilo vermeniz açısından oldukça önemlidir. Çok uyku uyuyarak bedeni hareketsiz bırakmak ya da az uyku ile bedeni halsiz bırakmak sizleri her iki halde de yemek yemeye ve kilo almaya sevk edecektir. Bunu önlemek için ideal uyku süresini takip etmeniz gerekmektedir.

Uyku Kilo Verdirir Mi? Aldırır Mı?

            Kötü uyku düzeni kesinlikle metabolizmanızda değişiklik göstererek sizlerin kilo almanıza neden olmaktadır. Fakat buradan iyi uykunun kilo vermeye yardımcı olduğu da söylenemez. İdeal uyku düzeni ve vücudunuzun sağlamış olduğu dinçlik ile birlikte egzersiz yapmanız sizler açısından oldukça önemlidir. Bu hem vücudunuzu dinç kılacak hem de daha fazla kalori yakmanızı sağlayacaktır.

Doğru Uyku Nasıl Olmalı?

            Doğru uykuyu sağlayabilmeniz için belirli etkenlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu etkenlerin başında ise uyku süresi, uyku kalitesi ve uyku zamanı gelmektedir. Bu hususlara dikkat etmeniz sizlerin daha rahat bir uyku uyumanızı ve bedeninizin ideal sürelerde dinlenmesine yardımcı olacaktır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.