Saf Kas Yapmak İçin Tüketmeniz Gereken 5 Yiyecek

0

Sporcular, günlük yaşamlarında gerek beslenme gerek uyku düzeni gerekse sağlıkları açısından oldukça dikkatli ve özenli olmalıdır. Beslenme sayılan bu hususların içerisinde en temel etkendir. Sporcular ve özellikle body ve vücut geliştirme gibi spor dalları ile uğraşanlar yedikleri besinlere ve alacakları gıdalara oldukça hassasiyet göstermelidir. Özellikle kas yaptırıcı olan besinlerin dikkatli ve sınırlı bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.  Peki, bu kas yapıcı ve dikkat edilmesi gereken yiyecekler nelerdir?

İçindekiler

Kırmızı Et

Kırmızı et, içeriğinde yeteri kadar protein barındırmaktadır. Sporcuların beslenmesinde oldukça önemli olan çinko, demir ve B vitamini açısından zengindir. Kırmızı et içeriğinde barındırmış olduğu bu etkenler sayesinde yağsız kas elde edilmesini sağlayacaktır. Özellikle doğal ortamlarda beslenmiş sığır etinden elde etmiş olduğunuz bu protein ve vitaminler sizlerin vücudunuzda ki yağ oranını azaltarak saf kas oluşumunda büyük bir fayda sağlayacaktır.

Yumurta

Yumurta, sporcuların genel beslenme listesi içerisinde yer alan en vazgeçilmezi bir kas yapıcı besindir. Yumurta içeriğinde bulunan protein sayesinde saf kas oluşturmada ve yeteri kadar gücün elde edilmesinde büyük bir katkı sağlamaktadır. Özellikle yumurta sarısı içerisinde barındırmış olduğu kolesterol ile birlikte kas yapıcı etkinin en fazla görüldüğü bölümdür. Ayrıca yumurta içerisinde kas gelişimini oldukça fazla etkileyen 3 amino asit yer almaktadır. Bunlar; lösin, valin, izölösindir.  Maliyeti yönünden de oldukça ucuz olan protein kaynağı yumurta sporcuların vazgeçilemez besinleri arasında yer almaktadır.

Pancar

Pancar sağlık yönünden oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. İçerisinde yer alan ve Trimethylglycin adıyla bilinen etken ile birlikte karaciğerin ve eklemlerin onarılmasında büyük rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra kas ve güç yeterliliği anlamında da insanlara oldukça fayda sağlamaktadır. Pancar içerisinde barındırmış olduğu vitaminler neticesinde kas elde etmekle kalmayıp aynı zamanda onarıcı bir özelliğe de sahiptir. Spordan önce pancar suyu içmeniz sizde NOX etkisi uyandıracaktır.

Portakal

C vitamini deposu olarak adlandırılan portakal sporcu beslemesinde oldukça önemli bir gıdadır. Neredeyse her sporcunun beslenme listesinde portakala rastlamanız mümkündür. Portakal içerisinde barındırmış olduğu vitaminler sayesinde sizlerin antrenman ve egzersiz yapmadan önce daha dayanıklı ve güçlü olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca portakalın kas büyümesinde ve gelişiminde de oldukça etkisi olduğunu dile getirelim.

Süt

Herkesin severek tüketmiş olduğu süt ayrıca sporcularında yeterli beslenmelerinde önemli bir etkendir. Süt içerisinde yer alan whey, kazein ve amino asit kas ve güç yapımında oldukça çok katkı sağlamaktadır. Ayrıca bilindiği üzere süt içerisinde kas gelişiminde son derece önemli olan omega – 3 yağı bulunmaktadır. Süt gerek maliyeti gerek tüketimi gerekse sağlamış olduğu faydalar ile birlikte sporcuların en çok tercih etmiş olduğu besin kaynakları arasında yer almaktadır.

Tüm bu gıdaların yanı sıra kavun, pirinç, peynir, kinoa, ıspanak, yoğurt, elma ve buğday tohumu da kas yapımında ve gelişiminde faydaları besinler arasında yer almaktadır. Tabi tüm bu gıdaların etkisi sizlerin uyku, sağlık, antrenman ve egzersiz düzeninize bağlı olarak değişim göstermektedir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.