Follistatin 344 (Myostatin) Nedir? Nasıl Kullanılır?

4

Merhaba sevgili takipçiler. Bugün biraz peptidler konusunda biraz bilgi verelim dedik. Çok popüler olan, sporcuların merak ettiği, kullananlarında çok memnun kaldığı bir peptid Follistatin’den bahsedeceğim.

Öncelikle;

İçindekiler

Follistatin 344 Nedir?

Myostatin dediğimiz şeyde canlılarda kasların gelişmesini düzene sokan çok önemli bir proteindir. Myostatin olmasa herkes full kas olarak gezecek, tabi bu iyi bişey değil 🙂 Myostatin üretimi durdurulduğu veya azaltıldığında canlılarda kas gelişimi hızlanmaktadır. Follistatin 344’de içinde bulunan 344 farklı amino profiliyle Myostatini baskılayıp kullanım döneminde kas gelişimini oldukça hızlandıran bir peptidtir. Kullanımı sadece insanlarda değil hayvanlarda da denenmiş bir üründür. Ülkemizde son yıllarda duyulmuş olsada ABD ve Kanada’da 2000li yılların başında üretilmeye başlanmıştır. Bilim insanları yumurtalıklarda domuz folikül sıvısını incelerken follistatin keşfedilmiştir.

Follistatin 344 (Myostatin) Nasıl Kullanılır?

Çoğu kullanıcının net bir kaynak bulamamasından dolayı sallamasyon ve kafaya göre kullanımlar ciddi sonuçlar doğurabilir. İlk kez kullanacak bireyler Günlük (antrenman günleri genelde tercih ediliyor) 100mcg tek sefer antrenmandan 40 45dk kadar önce kullanılmalıdır. Enjeksiyon olarak karın bölgesinde deri altı enjeksiyonu yapılmalıdır. Bölgesel olarak kullanılmayan bir türdür. Kullanım süresi olarak belirli bir süre belirtilmemiş ama ben 8 haftadan fazla kullanılmasını çok önermiyorum.

Bilim adamları hiçbir miyosttin ve ekstra follistatin üretmeyen bir fare yetiştirdiğinde kontrol grubundaki farelere kıyasla %120 büyük kas lifleri ve %73 daha fazla toplam kas lifi içerdiğini tespit etmişlerdir. Bu dediğimi teyit etmek isteyen arkadaşlar Rose FF, Matis VB, Rindt H Hum. Mol.Genet.18(6) 997-1005 kaynağına bakabilirler.

Follistatin 344 (Myostatin) Yan Etkileri Nelerdir?

Bu konuda yüzlerce araştırma olsada inanın son 10 yıldır ciddi anlamda bir yan etki gözlenen sporcu ya da kaynak, bilgi yok. Sadece ABD bilimadamlarından yapılan bazı deneylerde karaciğer enzimlerinin yükselebileceğini ve sırt bölgesinde iri akneler oluşturabildiğini, ilacı kesince onlarında zamanla kaybolduğunu belirtmişler. Buda 100 kişide denenip 3 kişide olan yan etkidir. Ne kadar yan etkisi yok denilse de kesinlikle her ilacın bir yan etkisi olabilir. Sadece kişiden kişiye farklılık gösterir ve süreç uzundur.

Deneyimlerimize göre,

Kullanan sporcu arkadaşlarımızda günlük 100mcg kullanımda etki görülürken 200mcg üzeri alanlarda ekstra bir artış görülmedi. Abartıldığı gibi değil, sakın ola kullanınca hep büyüyorsunuz diye düşünmeyin, elbette bir sınırı var. Şu konuda fikrimi söyleyebilirim, kullanım esnasında sürekli pump halde geziyor gibi oluyorsunuz. Kaslarınız daha hacimli ve güç olarak çok iyi bir artış sağlıyor. Onun harici 2 ayda sizi devasa yapmaz, yapar diye söyleyen şahıslar genellikle hayal dünyasında yaşarlar. Unutmayın resimlerde gördüğünüz kişiler 1, 2 kür yaparak o vücutlara ulaşmadı. Senelerce uğraştılar her sene kas çekirdeklerini arttırdılar. Yoksa 3 ay folli kullanıp 50cm kol yapılsaydı ortalık bundan geçilmezdi.

Follistatin kullanırken IGF1-LR3 ile çok güzel kombin yapılıyor, tek başına %100 etkili olmayabiliyor. GHRP6 ilede desteklenebilir. İlerleyen günlerde diğer peptidlerle alakalı da yazılar yayınlayacağım.

 

 

 


4 Yorum
 1. Serdar

  Merhabalar, bugüne kadar görüp görebileceğimiz en detaylı bir bilgi sitesisiniz. Okadar güzel yazmışsınız ki en cahil insan bile aydınlanır. Teşekkürler, iyiki varsınız.

  1. ptdestek

   Merhaba, rica ederim yardımcı olabildiysem elbette ne mutlu bana 🙂

 2. Emre

  Folistatin kullanımı 100 mcg ne demek insülin iğnesiyle 10 yazan yer 100 mcg mi oluyo acaba

  1. PT Destek

   Merhaba, 100mcg (mikro gram) sizin alacağınız dozajdır. İnsülin iğnesinde ilacı böldüğünüz sıvıyla alakalı. 1ml suda çözerseniz ilacı 10 yazan yere kadar getirmelisiniz. 2ml suda çözerseniz 20 yazan yere kadar. Follistatin 2mg lık ampulse şayet busefer 5 yazan yere kadar çekmelisiniz. Bana en doğru olması açısından elinizdeki follistatinin mg’ını yada bi resmini gönderin ona göre izah edeyim.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.