Esneklik ve Mobilite Nedir? Neden Mobilite Çalışmalısın?

0

Herkesin bildiği üzere esneklik ve mobilite egzersizleri gerek spor için gerekse günlük hayatımızda oldukça önemli bir yere sahiptir. İnsanlar genellikle performansını yükseltmek, sakatlık risklerini azaltmak ve duruş bozukluklarını gidermek için esneklik ve mobilite egzersizleri uygulamaktadır. Birçok kişi tarafından esneklik ve mobilite egzersizleri merak edilmekte ve asıl amaçları araştırılmaktadır. Bu hususta en çok merak edilen konulardan birisi de esnekliğin sonradan kazanılıp kazanılmayacağıdır.

İçindekiler

Esneklik (Flexibility) Nedir?

            Esneklik vücutta yer alan eklemlere yönelik olarak yapılan özel bir çalışmadır. Esneklik aynı zamanda bir eklemin en geniş şekilde hareket edebilme kabiliyetidir. Kaslar ve kası çevreleyen bağlar esnekliğin sınırlı olmasına neden olan en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bilindiği üzere kaslar tendonlara bağlıdır, tendonlar ise kemiğe bağlıdır. Tendonlar ise esnek bir yapıya sahip değillerdir.

Esnetme Nedir?

Kasların ve eklemlerin rahatlaması açısından esnetme oldukça önemli bir etkendir. Hareket ağırlığınızı artırmak için kesinlikle esneme egzersizi yapmanız gerekmektedir. Enetme hareketlerini uygulamanız aynı zamanda vücudunuzun esnekliğini de artıracaktır.

Esnetme Faydaları Nelerdir?

Vücut, eklemler açısından da oldukça önemli bir pozisyona sahiptir. Eklemlerin esnek olması birçok eylemi gerçekleştirmeye yardımcı olmaktadır. Esnetmenin faydalarından bahsetmek gerekirse;

  • Kas sakatlıklarını önler
  • Güç artışına yardımcı olur
  • Koşucuların hızının artmasını sağlar
  • Duruş bozukluklarının giderilmesinde yardımcı olur
  • Antrenman sonunda hızlı toparlanmanızı sağlar
  • Vücutta rahatlamaya neden olur

Mobilite (Hareketlilik) Nedir?

            Kas esnekliği açısından ve pek çok eklemin birleşimi sayesinde en geniş açı ile hareket edebilme kabiliyetine Mobilite denilmektedir. Mobiliteyi yani hareketliliği artırmaya yönelik antrenmanlar esnetme egzersizleri değildir.  En çok karıştırılan kavramlardan bir tanesi de bu husustur.  Esneklik ve mobilite birbirleri ile yakın olsalar da farklı kavramlardır.

Mobilite Faydaları Nelerdir?

            Mobilitenin yani hareketliliğinde vücut esnekliği bakımından önemi oldukça fazladır. Dinamik olarak uygulanan Mobilite aynı zamanda fonksiyoneldir. Sizler için Mobilite faydalarını listeledik;

  • Birçok kasın aynı anda aktif çalışmasını sağlar
  • Antrenman öncesinde uygulandığında rahatlatır
  • Hareket kabiliyetinizi artırır
  • Antrenmana hızlı bir şekilde hazırlanmanızı sağlar

Neden Mobilite Çalışmalısın?

            Mobilite ve esnetme yapmak hem vücut açısından hem de spora hazırlık açısından oldukça önemli kavramlardır. Bu kavramlar da bilinen en büyük yanlış ise bu hareketlerin spordan sonra yapılmasıdır. Mobilite ve esnetmeyi antrenman öncesinde yapmanız vücudunuzun hem rahat bir şekilde hem de hızlı bir şekilde antrenmana adapte olmasını sağlayacaktır. Ayrıca yine antrenmandan sonra yapmanız vücudunuzu rahatlatacak ve kasmaları önleyecektir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.