Ağırlık Antrenmanı Mı, Kardiyo Mu Daha İyi?

0

Ağırlık antrenmanı ve kardiyonun gerek yağ yakımı gerekse kas gelişimi üzerinde etkisi büyüktür. Her ikisi de yağ yakımı ve kas gelişimi hedeflerini gözetmektedir. Fakat her ikisi arasında da farklılıklar mevcuttur. Sizlere bu yazımızda az zaman kaybı ile hedeflerinize daha kısa bir sürede ulaşmanızı sağlayacak bilgiler paylaşacağız.

İçindekiler

Ağırlık Antrenmanı Nedir?

Ağırlık çalışmaları genellikle kişilerin postürünü düzgün bir hale getirmek, nefes alış veriş kontrolünü sağlamak, vücut kompozisyonunu geliştirmek, gücü artırmak ve kasların olgunlaşmasını sağlamak amacıyla yapılan anaerobik çalışmalara verilen isimdir. Etkinin büyük bir şekilde hissedilebilmesi için serbest ağırlık uygulamaları gerekmektedir.

Kardiyo Nedir?

Kardiyo kişilerin kalp ritimlerini belirli seviyelere ulaştırarak kalbin güçlenmesine ve kan dolaşımının düzene girmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra metabolizmanın hızlanmasına ve günlük kalori açığı elde etmek için uyguladığınız kardiyolar aerobik ve anaerobik egzersizler arasında yer almaktadır. Kardiyonun hem anaerobik (HIIT) hem de (LISS) olarak uygulanması mümkündür. Doğal olarak bu her iki harekette de etkileri farklı olacaktır. Bu kardiyo sitilini açıklamak gerekirse;

LISS Nedir?

Lıss, düşük tempo da yapılan aerobik egzersizlerdir. Ayrıca belli bir tempo üzerinde tempoyu sabit tutarak 45 dakika 60 dakika yapılan hareketlerde kardiyo olarak adlandırılır. Bu kardiyo biçimini uygularken temponuz konuşabileceğiniz şekilde hafif tempo da olmaktadır. Bu yöntem ayrıca aktif dinlenme içinde oldukça uygundur.

HITT Nedir?

Hıtt, yüksek tempo anaerobik egzersizlerdir. Kısa süreli ve yüksek tempolu egzersizler yaklaşık olarak 30 saniye sürmektedir.  Kısa süreli patlayıcı ve hızlı bir egzersizden sonra yaklaşık olarak bir dakika kadar dinlenme arası verilmelidir. Bu egzersiz yaklaşık olarak 5-10 tur tekrar edilerek yapılmaktadır. HITT kardiyonun en büyük avantajlarından bir tanesi de metabolizmanın ateşlenmesinden dolayı gün içinde daha fazla kalori yakmanızı sağlayacaktır.  Bu çalışmanın dezavantajı ise kasların yıkıma uğramasıdır. Bunu önlemek için ise hasar ve fitness yönetimini iyi bir şekilde uygulamalısınız. 

Ağırlık Antrenmanı Mı, Kardiyo Mu Daha İyi?

Ağırlık antrenmanı ve kardiyo tipleri hakkında sizleri kısaca bilgileri aktardık. Bakıldığında kardiyo ve ağırlık antrenmanının ayrılamaz bir bütün olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.  Bu iki çalışma sitilinde de temel amaç yağ yakımı ve kas gelişimi üzerinedir.

Amacınız ne olursa olsun düzenlemiş olduğunuz antrenman listenizde kardiyonun ve ağırlık çalışmasının olması gerekmektedir.  Kas geliştirmek ve yağsız kas elde etmek isteyen kişilerin yeteri ve verimli bir şekilde kardiyo çalışması gerekmektedir. Aynı şekilde yağ yakmak ve kilo vermek isteyenlerinde kardiyo çalışması önerilmektedir.  Ağırlık çalışması ise kardiyo çalışmalarının üzerine vücudunuzun daha iyi bir biçimde şekil almasını sağlayacaktır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.