Gecikmiş Kas Ağrısı (Doms) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0

Gecikmiş kas ağrıları genellikle sporcularda sıklıkla görülen bir problemdir. Her insanında belirli dönem aralıklarında yaşadığı bu problem antrenman yapılmasını da engelleyerek can sıkıcı bir hal almaktadır. Bu yazımızda sizlere gecikmiş kas ağrısı ve tedavisi hakkında detaylı bilgi aktaracağız.

Sporcuların birçoğu rutinsel olarak sağlık denetiminden geçmekte ve bazı sağlık sorunları ile karşılaşmaktadır. Bu sağlık sorunlarının bir kısmı geçici iken bir kısmı uzun vadeli olabilmektedir. Spor yapsın ve yapmasın herhangi bir fiziksel aktivitede bulunan kişilerde görebilecek problem olan gecikmiş kas ağrıları son dönemlerin oldukça adından bahsedilen problemleri arasında yer almaktadır. Bundan dolayı herhangi bir sporsal ya da fiziksel faaliyete başlamadan önce ısınma ve esneme hareketlerin yapılarak kasların gevşetilmesi sizlerin faydasına olacaktır. Gecikmiş kas problemleri geçici sağlık problemleri arasında yer almaktadır.

Gecikmiş Kas Ağrısı Nedir?

Gecikmiş kas ağrıları yoğun egzersiz ve spor faaliyetlerinden yaklaşık 1- 2 gün sonra meydana gelmektedir. Halk arasında bilindiği üzere gecikmiş kas ağrılarına hamlık denilmektedir. Uzun süre herhangi bir spor faaliyetinde bulunmamış ve arkasından yapmış olduğu spor faaliyeti sonucunda yaşanan kas ağrıları gecikmiş kas ağrılarının yani hamlığın en büyük örneklerindendir. Ayrıca bu durum küçük sakatlıklara ve vücutta ağrılara da yol açabilmektedir.

Özellikle vücuda aşırı yüklenmeler gecikmiş kas ağrılarının orta ve küçük dereceli olmasına neden olmaktadır. Bu kas ağrıları ile dinlenmek yerine tekrar bir faaliyette bulunmak büyük ağrılara da yol açabilmektedir. Kasların hızlı bir şekilde kullanılması, agonist ve antagonist olarak adlandırılan yumuşatıcı ve koruyucu reflekslerin koordinasyonunun bozulmasına da sebebiyet vermektedir.  Ağrının genel sebebi ise egzersize bağlı olarak kas hücrelerin de meydana gelen ve yaralanmaya neden olan inflamasyondur. Yoğun olarak egzersiz yapmak ya da alışık olmayan bir kas aktivitesi gerçekleştirmek ağrının 1 – 2 gün sonra ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu ağrılar ise yaklaşık olarak 1 hafta içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Fakat çok fazla etkilenen kaslarda hassasiyet ve ağrı devam edebilmektedir.

Gecikmiş Kas Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Gecikmiş kas problemlerine maruz kalan kişiler ağrın yoğunluğuna göre ısınma egzersizleri ve esneme hareketlerinden faydalanabilirler. Geçici bir problem olan gecikmiş kas ağrıları aynı zamanda istirahat ve ilaç tedavi yöntemleri ile de tedavi edilmesi mümkündür. Gecikmiş kas ağrılarının meydana gelmemesi için yapacağınız spor aktivitelerinden önce kesinlikle antrenman yapmanız gerekmektedir. Bu kaslarınızın esnemesini sağlayarak kas ağrısı oluşmasının önüne geçecektir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.