Bacak Kasları İçin Egzersizler

0

Bacak kasları oldukça önemli olmasına rağmen sporcular tarafından en çok ihmal edilen egzersizler arasında yer almaktadır. Oysa bacak kasları da yapmış olduğunuz kas çalışmalarında ihmal edilmemesi gereken bölgeler arasında yer almaktadır. Sizlere bu yazımızda arka bacak hareketleri, bacak kasları ve kalf kası elde edilmesine yönelik olarak detaylı bilgi aktarmaya çalışacağız.

Bacak kasını spor salonunda yapabileceğiniz gibi aynı zamanda evde yapmanızda mümkündür. Vücut geliştirme sporu ile ilgileniyorsanız vücudunuzu bir bütün olarak görmeniz ve her parçasına önem vermeniz gerekmektedir. Bu yazımızda bacak kası yapılmaya çalışırken karşılaşılan hatalardan ve nasıl doğru yapılacağı hakkında bilgi aktaracağız. Bunu yanı sıra bacak kası için yapılması gereken en iyi egzersizleri de yazımız içerisinde belirteceğiz.

İçindekiler

Yanlış Egzersiz Formu

Her kas grubunun egzersiz düzeni ve yapılış şekli birbirinden farklıdır. Bacak kaslarınızı çalıştırırken de hareketin tam ve doğru bir şekilde yapılmasına oldukça özen göstermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde bacağınıza yükleyeceğiniz aşırı ağırlık sizlerin hareket formunuzu bozacaktır. Bu bozukluk ise beraberinde birçok sakatlığı getirmektedir.

Hamstring (Arka Bacak) Kaslarını İhmal Etmek

            Bacak kası yapılmaya çalışırken yapılan en büyük hatalardan biriside arka bacak kasını ihmal etmiş olmaktadır. Çoğu kişi ön bacak kası için çalışırken arka bacak kasını ihmal ederek düzensiz bir kas biçimi oluşmasına neden olmaktadır. Bu bacağınızda ayrıca gün dengesizliği olmasını ve kötü bir görünüm kazanmanıza sebebiyet vermektedir.

Farklı Egzersizler Uygulamayı Denemek

Sosyal medya ve diğer iletişim kanalların da dünyaca ünlü sporcuların bacak kası yapımı konusunda çekmiş olduğu videolar mevcuttur. Sizlerde bu bacak kası videolarını izleyerek farklı egzersizler uygulayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus hareketi tam ve doğru bir şekilde yapabilmektedir.

Fazla Hareket Uygulamak

Çok fazla hareket uygulamak bacaklarınızın oldukça güçsüzleşmesine neden olmaktadır. Çoğu kişi bir gün boyunca bacak kası yapmaya uğraşmakta ve diğer günlerde yürüme de zorluk yaşamaktadır. Bunun önüne geçerek yeterli ve verimli bir şekilde bacak kası çalışmanız hem sağlığınız açısından hem de kasın olgunlaşması açısından oldukça önemlidir.

Sıçrama Egzersizleri İle Antrenmanı Desteklemek

Bacak kasları için çalışmış olduğunuz antrenmanlarda sıçrama egzersizlerine de yer vermeniz tendonlarınızın gelişmesini sağlayacaktır. Bu egzersiz aynı zamanda efor sarf edeceğiniz için yağ yakımı konusunda da sizlere yardımcı olacaktır.

Kuvvet Odaklı Çalışmak

            Bacak kasları çalışmanızda sadece hipertrofiye yönelik değil aynı zamanda kuvvet çalışmalarına yönelikte antrenman listenizde yer vermelisiniz. Squat gibi egzersizler sizlerin kuvvetinizi artırmayı sağlayacaktır.  Bu sizlerin hem bacak kaslarınızın gelişmesine hem de güçlü bir bacak yapısına sahip olmanızda büyük bir öneme sahiptir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.