Crossfit Nedir? Crossfite Başlarken Bilmeniz Gerekenler!

0

Vücut geliştirme sporu ile uğraşanların birçoğu terimler hakkında da bilgi sahibi olmak istemektedirler. Genellikle İngilizce terimler birçok sporcu tarafından merak konusu olmuştur. Crossfit kelimesi de bu terimlerden bir tanesidir. Sizlere bu yazımızda birçok vücut geliştirme sporcusu tarafından merak edilen Crosfitt kelimesi ve hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

İçindekiler

Crossfit Nedir?

Crosfitt kelime anlamı olarak sürekli değişen, yüksek yoğunlukta olan ve fonksiyonel olarak yapılan antrenman türlerinden bir tanesidir. Crosfitt içerisinde jimnastik hareketi, olimpik halter hareketleri ve kondisyonel hareketleri barındıran bir antrenman türüdür.

Crossfitin Faydaları Neler?

Crossfit içerisinde genel güç ve kondisyon çalışmaları da barındırmaktadır. Bu çalışmalar insanların belirli özelliklerinin de gelişmesini sağlamaktadır.  Bu temel özellikler şunlardır;

  • Güç
  • Hız
  • Koordinasyon
  • Denge
  • Genel Dayanıklılık
  • Kuvvet
  • Kadiyovasküler Dayanıklılık
  • Esneklik
  • Çeviklik
  • İsabetlilik

Crossfit Antrenman Stilleri

Crosfitt antrenmanı uygularken mutlaka bir plan yapmalı ve çeşitliliğe önem vermelisiniz. Crosfitt içerisinde farklı antrenmanlar barındırdığı için sıkıcı bir antrenman çeşidi değildir. Bu yüzden dolayı sıkılmayarak eğlenceli ve iyi bir şekilde bu antrenman sistemini uygulayabilirsiniz. Crossfit antrenman sisteminde genellikle for time, Amrap ve Emom yöntemleri uygulanmaktadır. Bunlar açıklamak gerekirse;

For Time

Crossfit içerisinde en çok tercih edilen antrenman türlerinin başında gelmektedir. Bu sistem düzenlenen antrenmanın zamanında bitirilmesine odaklıdır. Crosfitt antrenmanlarında insanlar genellikle kendileri ya da başkaları ile yarışmaktadır. For time antrenman sistemi ise kazanan kişi antrenmanı en kısa sürede tamamlayandır. Bu antrenman sisteminde ayrıca time cap ismi verilen zaman kısıtlaması kullanılmaktadır. Belirlenen süre içerisinde yani time cap içerisinde antrenman bitmez ise görev tamamlanamamıştır.

AMRAP

Amrap kelimesinin açılımı As many reps or rounds as possibledir. Bu sistemde belirtilen süre içerisinde en fazla hareketin yapılmasını amaçlamaktadır. Bu sistem uygulanırken reps olarak karşımıza çıkarsa bu skorun yapılan tekrar sayısıdır. Rounds olarak karşımıza çıkarsa yapılan rounds sayıdır. Örnek vermek gerekirse 10 dakikalık bir AMRAP antrenmanında belirtilen çeşitliliklerde bu hareketlerin yapılıp bittiğinde tekrar başa dönülerek devam edilmesidir.

EMOM

Emom, Every minute on the minute cümlesinin kısaltılmış halidir. Bu antrenman sisteminde her dakika verilen hedeflerin yapılması istenilmektedir. İçerisinde birçok antrenmanın bulunduğu EMOM da verilenlerin bir dakikalık periyotlar ile yapılması ve bu hedef sürenin tamamlanması ile başarıya ulaşılabileceği değerlendirilmektedir. Örnek vermek gerekirse 1 snatches ve 1 squatın bir dakika içerisinde bitirilmesi istenilmektedir.  Bir dakikadan kısa bir süre de bitirilmiş ise kalan süre dinlenilmek üzere kullanılmaktadır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.