Egzersiz Sonrası Devam Eden Yağ Yakımı: Afterburn Etkisi

0

Afternburn etkisi kısaca egzersiz sonrasında devam eden yağ yakımının tanımı olarak kullanılmaktadır. Egzersiz sonrasında insan vücudunda birçok kas çalışmakta ve metabolik olarak kalori harcama süreciniz başlamaktadır.  Afternburn etkisinin bir diğer kullanımı da EPOC olarak bilinmektedir EPOC’un açılımı ise excess post – exercise oxygen consumption olarak tanımlanmaktadır. Sizlere bu yazımızda egzersiz bitmesine rağmen kalori harcamanıza sebep olan Afternburn etkisinden bahsedeceğiz.

İçindekiler

Afterburn (EPOC) Etkisi Nedir?

Afternburn etkisi yani EPOK yoğun egzersiz sırasında meydana gelen oksijen açığını kapatmak için vücudun egzersiz sonrasında artan oksijen ihtiyacının karşılanmasına verilen isimdir. Vücuttaki oksijen tüketimi egzersizde meydana gelen enerji harcaması ile orantılı bir şekilde değişim göstermektedir. Afternburn etkisi spor fizyolojisinde yeni bir tanım olsa da kilo vermek isteyen birçok kişi tarafından oldukça çok tercih edilen ve rağbet gören bir uygulamadır.

Afterburn Etkisi Nasıl Oluşur?

Normal yaşam sürecinizde olduğu gibi egzersiz sırasında da enerjiye ihtiyaç duymaktayız. Egzersiz ile birlikte çalışan kaslar günlük enerjimizin daha fazlasına ihtiyaç duymakta ve bu enerjiyi oksijen ile karşılamaktadır. Burada oksijeni bir nevi yakıt olarak görebiliriz. Oksijen bu denli önemli olmasının en büyük sebebi karbonhidrat, yağ ve proteinleri enerjiye dönüştürmesi ve hücreleri beslemesidir. Afternburn yani EPOC etkisi de kendi içerisinde bölümlere ayrılmaktadır. Bu bölümler şunlardır;

  • Yalın EPOC Etkisi
  • Laktik Aside Bağlı EPOC Etkisi
  • Yeniden Yapım ve Hipertrofi Etkisi

Afterburn Etkisi Ne Kadar Sürer?

Egzersiz sonrasında oksijen tüketimine bağlı olarak görülen yağ yakım süresi oldukça önemlidir. Araştırmalar sonucunda egzersizin yoğunluğuna ve niteliğine bağlı olarak bu süre 15 dakika ile 48 saat arasında değişim göstermektedir. Afternburn etkisi aynı zamanda sizlerin metabolizması ve oksijen tüketimi ile de yakından ilgili bir kavramdır. Bundan dolayı bu etki kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Afterburn Etkisi Neden Önemli?

Afternburn etkisi özellikle kilo verme problemi yaşayanlar için oldukça önemli bir kavramdır. Kilo vermek için egzersiz yapan birçok kişinin bilmesi gereken temel kavramlardan bir tanesidir. Uzun süre kalori yakmayı sağlamak için yeterli ve sağlıklı bir şekilde Afternburn yöntemini kullanabilirsiniz. Fakat aşırıya kaçmak her zaman sağlığınıza zarar verecektir.

Afternburn Etkisi Faydaları Nelerdir?

Kas yapmak ve kilo vermek isteyenler için oldukça önemli bir kavram olan Afterburn etkisinin birçok faydası bulunmaktadır. Bunları kısa bir şekilde özetlemek gerekirse;

  • Daha Fazla Yağ Yakar
  • Daha Fazla Kalori Harcamanıza Neden Olur

Afterburn için nasıl antrenman yapılmalı?

Afternburn etkisi olması için belirli sürelerde egzersiz yapmanız gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz ve özen göstermeniz gereken en önemli husus yeterli miktarda egzersiz yapmanız gerekmektedir. Aksi halde vücudunuza zarar verebilirsiniz. Bunun yanı sıra egzersizlerinizi de aksatmamak kaydı ile belirli zaman aralıklarında tekrarlamanız gerekmektedir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.