Etkin Yağ Yakımı İçin Uygun Kalp Hızı

0

Günümüzde birçok insan yağ yakımı için elinden geldiğince fazla çalışmaktadır. Bunların başında ise kilo vermek isteyen kişiler ya da vücut geliştirme sporcuları gelmektedir. Yağ yakımı sırasında işinizi kolaylaştıracak birçok etken yer alsa da burada sağlığınız açısından dikkat etmeniz gereken noktalarda bulunmaktadır. Yağ yakımı için yapmış olduğunuz egzersizlerin en önemli etkeni kalbinizdir. Kalp sağlığınıza dikkat etmeniz ve kalp rahatsızlığınız olması halinde doktorunuzdan alacağınız öneriler ile hareket etmeniz sağlığınız açısından oldukça önem arz eden bir konudur. Sizlere bu yazımızda etkin yağ yakımı için uygun kalp hızını anlatacağız.

İçindekiler

Kalp Hızının Yağ Yakımın da Etkisi

Yapmış olduğunuz egzersiz ve antrenmanlarda kalbinizin de önemli bir rolü vardır. Hareketleriniz ve davranışlarınız kalp atış hızına göre yönlendirilmektedir. Yapmış olduğunuz egzersiz ve antrenman düzeyinizi kalp sağlığınıza dikkat ederek yapmanız sizlerin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kalp atım hızından kastımız kalp vurularının birim zamandaki sayısıdır.

Bu hız bpm yani beat per munite olarak ifade edilmektedir. Kalp hızınız, vücudunuzun ihtiyacı, kandaki oksijen miktarı, karbondioksit miktarı, fiziksel ve mental aktiviteler gibi birçok etkene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı eğer herhangi bir kalp rahatsızlığınız var ise doktor kontrolünde bir antrenman ya da egzersiz planı yapmanız oldukça önemlidir. Kalp hızınız aynı zamanda sizlerin egzersiz ve antrenmanda ki direncinizi ayarlamaktadır. Bunun yanı sıra canlılık ve halsizlik hissiyatının da bir çoğu kalp ile ilişkilidir.

Bazal Kalp Hızı

Bazal Kalp hızı, aynı zamanda tıp dilinde HRrest terimi ile ifade edilmektedir. Bazal kalp hızı, insanların sessiz ve vücut ısısında bulunan bir ortamda uyanık durumda ölçülmektedir. Normal bir insanının bazal kalp hızı yaklaşık olarak 60 ile 80 bpm arasında bulunmaktadır. Bu değer insandan insana değişiklik göstermektedir. Atletizm ile uğraşan sporcularda bazal kalp hızının 30 ile 50 bpm arasında olduğu bilinmektedir.

Maksimum Kalp Hızı

Maksimumum kalp hızı, yaş faktörüne bağlı olmak üzere egzersiz ile elde edebileceğiniz en yüksek kalp atım sayısına denilmektedir. aynı zamanda tıp dilinde HRmax terimi ile ifade edilmektedir Maksimum kalp hızının laboratuar ortamında ölçümü oldukça zordur. Fakat belirli formül sayesinde bunu tespit edebilmeniz mümkündür. Bu formül Haskel ve Fox formülü olarak bilinmektedir. Maksimum Kalp Hızı = 220- yaş formülü ile hesaplamanız mümkündür. Bu formül kişisel kullanımlar için uygun olsa da maksimum kalp hızı ile yaş arasındaki ilişkinin oldukça zayıf olduğu da ifade edilmektedir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.