Time Under Tension Hakkında Her Şey

0

Time under tension, gerilim altındaki zaman anlamına gelmektedir. Genellikle sporcular tarafından kullanılan bu yöntem ile birlikte hedefe en uygun sürede ulaşmaya çalışılmaktadır. Aynı zamanda kasların doğru ve düzenli çalışmasında da büyük bir rol sahibidir. Sizlere bu yazımızda Time under tension hakkında her şeyi anlatacağız.

Fitness egzersiz şekilleri ve tekniği ile gün geçtikçe ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra vücut geliştirme sporu da son dönemde oldukça tercih edilmektedir. Bu dallarda sporu tercih eden kişiler ise birçok terimi ve tekniği araştırmaya başlamışlardır. Time undur tension (tut) yani gerilim altındaki zaman en merak edilen teknik arasında yer almaktadır.

İçindekiler

Time Under Tension (Gerilim Altındaki Zaman) Nedir?

Time under tensionu açıklamadan önce bilmemiz gereken en önemli şey barbell curl isimli egzersizdir. Barbell curl isimli egzersiz belirli aşamalardan oluşmaktadır. Bu aşamalar ilk harekette hiç güç uygulamadan ağırlık en aşağıda olduğu pozisyon ile başlamaktadır.  Ardından ağırlığı en tepe noktaya kaldırmak ve indirmek. Son olarak ise ağırlığı başlangıç konumuna getirmektedir. Bu süreç içerisinde geçen zaman kasların gerilim vaktidir. İşte Time Under Tension da kaslarınızdaki gerilim zamanıdır.

Time Under Tension Neden Önemli?

Time Under Tension, egzersiz zamanınızda kaslarınızın belirli bir hedefte çalışmasını amaç edinmektedir. Aynı zamanda bu teknik kaslarınızın güç ve hacim kazanmasını sağlar. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bu tekniğin ne şiddetle, hangi sürede ve ne kadar yapıldığıdır. Bu sizlerin hem güçlü bir kas elde etmenizde hem de sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Hedefe Yönelik Time Under Tension Süresi

Time Under Tension tekniğini kullanmadan önce ilk olarak kendinize bir hedef belirlemelisiniz. Bu hedefler; güç, dayanıklılık ve hipertrofi olarak değişiklik göstermektedir. Hedefinizi belirledikten sonra bunlara uygun olarak setlere başlayabilirsiniz. Sizlere Time Under Tension tekniği için çalışma programı düzenledik;

  • Güç çalışanlar için; 1 ile 6 arası tekrar – 4 ile 20 saniye arası süre
  • Dayanıklılık çalışanlar için; 6 ile 12 arası tekrar – 40 ile 60 saniye arası süre
  • Hipertrofi çalışanlar için; +12 tekrar, + 60 saniye arası süre

Time Under Tension Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her spor dalında ve tekniğinde olduğu gibi Time Under Tension tekniğinde de dikkat etmeniz gereken bazı hususlar yer almaktadır. Time Under Tension tekniğini kullanırken ilk olarak egzersizlerinizi düzenli ve kontrollü bir şekilde yürütmeniz gerekmektedir. Tekrar ve set sayıları size hafif geliyor ya da zorluyor ise bu set sayılarını kendinize göre ayarlamanız gerekir. Başlangıç seviyesinde bir sporcu iseniz bu tekniği kullanmamanızı öneririz. Her şeyden önemlisi ise sağlığınıza zarar vermeden bu tekniği kullanmanızdır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.