Sporcular Günde Kaç Gram Protein Tüketmelidir?

0

Sporcuların beslenmesi hakkında yapılan araştırmalarda iki temel besin öğesi ön plana çıkmıştır. Bu besin öğelerinden biri protein diğeri ise kaloridir. Günlük, aylık hatta yıllık olarak düzenlenen sporcu diyet listelerinde protein ve kalori düzenine oldukça dikkat gösterilmektedir. Bu iki besin öğesi özellikle fitness, body, yüzme, halter ve vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar için oldukça önemlidir. Burada sporcuların dikkat etmesi gereken temel husus alınan proteinlerin miktarıdır. Protein kas oluşumu ve kasın güçlenmesinde sonra derece önemli bir besin öğesidir. Proteini gerek doğal gıdalar gerekse protein tozları ile birlikte alabilmeniz mümkündür.

Sporcular Kadar Protein Tüketilmeli

Vücudumuz içerisinde dolaşan kanın içeriğinde yaklaşık olarak 300 grama yakın protein maddesi bulunmaktadır. Organizmadaki hücreler ihtiyaçlarını bu proteinler sayesinde karşılamaktadır. Sporcuların kaslarının güçlenmesi ve gelişmesi için kan içerisinde yeteri kadar amino asitin olması gerekmektedir. Amino asitler ise proteinin en küçük yapı taşıdır. Bu maddeler aynı zamanda antrenman ya da spor sırasında zorlanan kasların yapılanmasında ve onarımında büyük bir rol üstlenmektedir. Sporcunun düzenli beslenerek vücudunda yer alacak olan protein maddesinin yeteri kadar belirlenmesi gerekmektedir. Bu şekilde yapılan diyet listeleri aynı zamanda sizlerin kas gelişimi açısından da oldukça önemlidir.

Spor yapmayarak normal fiziksel hareketlere dayalı olarak yaşayan insanlar yaşam süreleri boyunca kilogram başına yaklaşık olarak 0,8 gram protein almalıdırlar. Örnek vermek gerekirse 70 kilogram olan bir birey günlük olarak 56 gram protein almalıdır. Fakat bu durum sporcular ve vücut geliştirmeciler için farklılık göstermektedir. Spor ile uğraşan insanların yaklaşık olarak normal biri insana göre 2 kat daha fazla protein alması gerekmektedir. Buna bir örnek vermek gerekirse 70 kilogram olan bir sporcu yaklaşık olarak 110 ile 130 gram protein alımı yapmalıdır. Protein takviyesini ise yumurta, süt ve süt ürünleri ile et ürünleri üzerinden karşılayabileceğiniz gibi protein tozu ile karşılayabilmeniz de mümkündür.

Sporcu beslenmesi ve kas gelişimi için önemli olan protein alım miktarı, sporcuların yaklaşık olarak kg başına 1,2 ile 2,0 gram arasında alınması gereken bir besin öğesidir. Protein içeren besinler genellikle zahmetli ve maliyet olarak pahalı olduğu için sporcular protein tozu tercih etmektedirler. Protein tozu yerine hali hazırda mevcut ürünler ile beslenmek istiyorsanız, balık, et, yumurta, yoğurt gibi ürünlerden protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Protein seviyesini dengede tutmanız sizlerin hem sağlığı açısından hem de kas gelişiminiz açısından oldukça önemlidir.

Çok sevip takip ettiğimiz Dr. Can’ın bu konudaki videosunuda aşağıya koyalım izleyip ona abone olabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.