Pilatesin Faydaları: Pilates Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0

Pilates son dönemlerde adında sıkça bahsettiren bir konu halini almıştır. Bahar aylarının gelmesi ile birlikte yaza fit bir şekilde girmek isteyen ve sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen birçok kişi pilatesi tercih etmektedir. Fakat birçok kişi pilates hakkında bilgi sahibi değildir. Sizlere bu yazımızda Pilatesin faydaları ve pilates hakkında bilmeniz gerekenleri anlatacağız.

İçindekiler

Pilates Nedir?

Pilates, yirminci yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Birinci dünya savaşında yaralananları iyileşmesi ve rehabilite edilmesi amacıyla kullanılan bir tekniktir. Genel olarak bakıldığında da Pilatesin vücut güçlendirme, esneklik, dayanıklılık, odaklanma ve duruşu geliştirmeyi amaçladığı görülebilmektedir. Pilates aynı zamanda aşırı hareket içermeyen, kontrollü duruşları mevcut olan bir türdür.

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Pilatesin faydası günümüzde oldukça abartılmakta ve genişletilmektedir. Bunun en büyük nedeni ise Pilatesin bir ticari pazarı haline dönüşmesidir. Pilatesin sade ve öz faydalarını sizlerle paylaşmak daha yararlı olacaktır. Sizler için Pilatesin faydalarını listeledik;

İşte Pilatesin Faydaları;

  • Kemik Yoğunluğu Artışı: Kemiklerin güçlü ve iyi bir yapıya ulaşabilmesi için pilates oldukça önemlidir. Özellikle genç yaşlarda kemiklerin gelişimi sırasında yapılacak olan pilates, sizlerin daha dayanıklı ve güçlü bir kemik yapısına sahip olmanızı sağlayacaktır.
  • Duruşun Düzelmesi: Bedenin duruşu bilindiği üzere kaslar ve kemik yapıları ile düzelmektedir. Pilates de gerek kas yapısında gerekse kemik yapısının gelişiminde oldukça önemli bir paya sahiptir. Bu nazara alındığında ise pilateslerin bedenin duruşunu düzelttiğini söylememiz mümkündür.
  • Kasların Güçlenmesi: Birçok insan kasların eşit bir şekilde güçlenmesini ayarlayamamaktadır. Kaslar ise dağınık ve yetersiz bir şekilde güçlenmektedir. Pilates tüm kas gruplarınızı çalıştırarak eşit miktarda güçlenmesini sağlayacaktır.
  • Esnekliğin Artması: Pilates yapmanız vücudunuzun daha esnek bir hale gelmesini sağlayacaktır. Bu esneklik ise sizlerin sakatlık riskinin azalmasını, kaslarınızın daha etken kullanılmasını, duruşunuzun düzelmesini, kaslardaki gerginliğin azalmasını sağlayacaktır.

Pilates Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Pilates hakkında doğru olarak kabul görmüş birçok yanlış bulunmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise insanların bilinçsizce bilgilendirilmesidir. Pilates sizlere fiziksel ve mental açıdan zarar vermemektedir. Ayrıca vermiş olduğunuz ücretin de karşılığını fazlasıyla alacağınız bir spordur.

Pilates Kilo Verdirir Mi?

Pilates yapmak isteyen birçok kişinin merak ettiği konulardan bir tanesi de kilo verilip verilmeyeceği hususudur. Tek başına pilates ile kilo vermeniz oldukça zordur. Çünkü pilates yaparken aşırı bir efor sarf etmemekte ve kalori yakmamaktasınız.

Pilates Kolay Mı? Zor Mu?

Pilates her yaşta yapılabilecek tarz da bir spordur. Pilatesin çok kolay ya da çok zor olduğu hakkında uç düşüncelere yer verilmemelidir. Yeterli ve verimli bir şekilde pilates den faydalanmanız hem sizler için kolay olacak hem de sağlığınız açısından fayda sağlayacaktır.

Pilates Sadece Kadınlar İçin Mi?

Pilates kadınlar için özgünleşmiş bir aktivite olsa da erkekler tarafından da günümüzde oldukça sık olarak tercih edilebilmektedir. Popülerlik kazanmasının en büyük sebeplerinden birisi de kadın erkek fark etmeksizin ve her yaş grubuna hitap eden bir aktivite olmasıdır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.