Haftada Kaç Gün Spor Yapılmalı?

0

Egzersiz sıklığı vücut gelişimi açısından oldukça önemli bir etkendir. Fakat birçok insan hangi aralıklarda ve ne sıklıkta egzersiz yapacağını bilmemektedir. Egzersizler gerek sağlıklı bir yaşam hayatı sürmek gerekse istemiş olduğunuz vücudu elde etmek için oldukça önemlidir. Sizlere bu yazımızda Haftada Kaç Gün Spor Yapılmalı? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

İçindekiler

Kas Dinlenmesinin Fizyolojisi

Kas dinlenmesi uzun süre spor yapan ve spora başlayarak sık sık egzersiz programları uygulayanlar için oldukça önemlidir. Bu süreç içerisinde kaslarınızın dinlenmesini ve yeniden yapılanmasını sağlamanız gerekmektedir. Tüm egzersiz tiplerinde görüldüğü üzere güç ve kas kasılmaları yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra birçok etken kaslara zarar vermektedir. Bunları kısa bir şekilde listelemek gerekirse;

  • Kasılma ve Gevşeme Süreçlerinde Mikro Travma Yaşanması
  • Mikroskobik Seviyede Kas Yırtılması
  • Hücre Sıvı ve Mineral Kaybı
  • Dengesiz Güç Yüklenmesi Sonucu Kas Ağrısı

Yukarıda belirtmiş olduğumuz birçok etken kas ve eklem ağrılarına neden olmaktadır. Bu süreç içerisinde kaslarınızın dinlenme ve yeniden yapılanma süreci başlatılmalıdır. Aksi halde zorlamak sağlığınız açısından oldukça tehlikeli bir hal alacaktır. Aynı zamanda kas fizyolojisine bağlı olarak zedelenme ve ağrılarda görülmektedir. Hormonal ortam, yaş, cinsiyet, alışkanlıklar, yaşam standartları ve diğer beden özellikleri kas fizyolojisini etkilemektedir.

Egzersiz Tipleri ve Egzersiz Sıklığı

Egzersiz tipleri oldukça çeşitlidir bunun ile beraber dinlenme ve gelişme sürecide egzersizlerinizin arasında yer almalıdır. Tüm egzersiz programında sonra beslenmenize, uyku düzeninize dikkat ettiğiniz gibi kaslarınızın dinlenmesine de özen göstermeniz gerekmektedir. Bu durum hem kaslarınızın daha iyi bir şekilde gelişmesine hem de daha sağlıklı bir vücut yapısına sahip olmanızı sağlayacaktır. Bunun için programınız ne olursa olsun egzersiz programı aralarında ya da sonrasında kaslarınızın dinlenmesini sağlayacak eylemlerde bulunmanız gerekmektedir.

Haftada Kaç Gün Spor Yapılmalı

            Sporu sağlığa faydası olduğu gibi fazlaca spor yapmanın ve vücudu yorgun bir hale getirmenin de zararları bulunmaktadır. Bunun için belirli periyotlar ile spor yapmanızı tavsiye ediyoruz. Sizler için belirli sınıflarda ne aralıkta spor yapacağınızı listeledik;

  • Vücut Geliştirme: Vücut geliştirmede kullanacağınız ana odak noktası kas liflerinin onarılmasıdır. Zira vücut geliştirme sporu hedefteki kasın genişlemesi ve kütlesinin artırılmasına yöneliktir. Haftalık olarak planınıza uygun bir şekilde bölgesel, tek veya iki protokollü antrenman listesi hazırlayabilirsiniz. Hedefinize çabuk ulaşmak istiyorsanız haftanın 3 günü kendinize dinlenme vermeniz ve vücudunuzu bu şekilde alıştırmanız gereklidir.
  • Kilo verme: Kilo vermek için ağırlık antrenmanlarından ziyade düzenli bir şekilde kardiyo çalışılması gerekmektedir. Haftalık olarak kendinize bir sistem belirleyerek her gün belirli yaklaşık 3 saat aralığında kardiyo çalışmanız bunun öncesinde egzersiz ve sonrasında dinlenme hareketleri vermeniz daha çabuk ve sağlıklı kilo vermenizi sağlayacaktır.
  • Dayanıklılık: Dayanıklılığınızı artırmak istiyorsanız kaslarınızı biraz zorlamanız gerekecektir. Bunun sonrasında ise dinlenme egzersizleri kesinlikle yapılmalıdır. Haftalık olarak 2 gününüzü boş bırakacak şekilde kendinizi yormadan dayanıklılık antrenmanı yapmak sizlerin hedefinize ulaşmanızı sağlayacaktır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.